Srpsko udruženje za geštalt psihoterapiju
SRPSKO UDRUŽENJE ZA GEŠTALT PSIHOTERAPIJU ima za cilj unapređenje i razvoj geštalt psihoterapijske teorije i prakse u različitim domenima njene primene. Poseban fokus udruženja je na obrazovanju i kontinuiranom profesionalnom razvoju psihoterapeuta, podsticanju istraživanja u oblasti geštalt terapije, promovisanju značaja i dostupnosti psihoterapije široj populaciji, kao i na publikovanju stručnih i naučnih radova.
Kao stručno telo, Udruženje je odgovorno za očuvanje visokih profesionalnih standarda u praksi geštalt psihoterapije. U tom cilju definiše kriterijume za kvalitet rada terapeuta, supervizora i edukatora, vrši akreditaciju geštalt instituta, trenera, supervizora i terapeuta, kao i nadzor nad poštovanjem etičkih i profesionalnih normi u struci.
Kroz međusobnu saradnju i profesionalno povezivanje svojih članova, Udruženje organizuje edukacije, seminare, stručne skupove i konferencije s ciljem razmene znanja, iskustava i unapređenja standarda geštalt psihoterapijske prakse u Srbiji.
ISTORIJA UDRUŽENJA
Dr Lidija Pecotić je 14.04.1994. godine osnovala Jugoslovensko udruženje za geštalt terapiju upisom u registar udruženja tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Dr Lidija Pecotić bila je i prvi predsednik SUGP-a (tada JUGT-a). Kasnije, raspadom SFRJ, udruženje je promenilo naziv i ponovo je registrovano pod nazivom Srpsko udruženje za geštalt psihoterapiju. Nakon promene naziva, dugi niz godina predsednica udruženja bila je Marija Stefanović, zatim je od 2022. do 2024. godine funkciju predsednice udruženja obavljala Sanja Bratina, dok je od 2024. godine trenutni predsednik udruženja Filip Stefanović.
Aktivnost udruženja od osnivanja pa do danas kontinuirano se odvija kroz redovne sastanke na kojima se razmatraju važne teme vezane za razvoj i unapređenje kako polja geštalt psihoterapijske prakse, tako i edukacije psihoterapeuta iz oblasti geštalt psihoterapije. Udruženje kontinuirano učestvuje u radu Evropskog udruženja za geštalt psihoterapiju (EAGT) i Saveza društava psihoterapeuta Srbije (SDPS), čime daje svoj doprinos razvoju politike i profesije psihoterapije u Srbiji.